Најпознатије гробнице су праве атракције које посећују туристи из свих крајева.
Без обзира што се организовање сахране током историје мењало, једно је остало исто – велико поштовање преминулих. Готово је немогуће не пронаћи у сваком народу и свакој култури доказе о величанственим погребима којима се одавало последње поштовање драгој особи. Ипак, сахране познатих, посебно из краљевских породица, привлаче пажњу целог света. Ништа мање импресивне нису ни њихове гробнице, које представљају права здања од којих застаје дах.
Најбољи пример за то јесу чувене пирамиде. Изграђене по савршеним математичким прорачунима ове невероватне грађевине и данас су тема истраживања. Њихови достојни конкуренти јесу маузолеји. Иако су развијени у 4. веку пре Нове, већина је израђена у последњем миленијуму тако да постоје тачни записи о начину градње. Ипак, својом лепотом оправдано носе епитет уметничког дела у архитектури.
Које су најпознатије гробнице, поред чувених пирамида, Тај Махала и маузолеја првог кинеског цара, открива вам погребно предузеће Дрнда Интернационал.
Гробница Кира Великог
Кир Велики је био оснивач и владар огромног Персијског царства у 6. веку пре Нове ере. Према Херодоту, погинуо је у бици против Скита у лето 530. пре Нове ере, а сахрањен је у граду Пасаргаду. Иако је овај град у рушевинама, гробница је скоро неоштећена, што је доказ напредне градње тако да је више од 2.500 година отпорна на природне непогоде, али и људска разарања.
Гробницу је открио у 19. веку Јамес Јустиниан Мориер, описавши је као „зграду изузетног облика која лежи на четвртастој основи великих блокова, који се пирамидално уздижу у 7 слојева. На сваком делу самог споменика исклесани су натписи који сведоче о поштовању посетилаца, али нема трагова било ког од ликова старе Персије“.
Гробница је изграђена од жуц́касто-белог кречњака, док је темељ камена платформа који чини правоугаони квадрат дужине 13,35 метара и ширине 12,30 метара.
Према предању гробницу је посетио Александар Велики крајем 4. века пре Нове ере. Унутар ње је пронашао златни кревет, сто са посудама за пиц́е, златни ковчег, украсе окиц́ене драгим камењем и натпис: „Пролазниче, ја сам Кир, који је Персијанцима дао царство и био краљ Азије“. Нажалост, до данашњих дана није откривен ниједан траг таквог натписа.
Најпознатије гробнице у Риму
Чувени римски цар Хадријан био је један у низу „петорице добрих царева“. Умро је у 62. години у својој вили у близини Напуља. Још за време свог живота цар је наручио градњу маузолеја за себе и своју породицу. Међутим, 138. године, када је он умро гробница није била завршена па је прво сахрањен у Поцуолију, на имању које је некада припадало Цицерону. Тек наредне године његов пепео је, заједно са остацима супруге Сабине и првог усвојеног сина, пребачен у маузолеј.
Гробница је данас позната као Тврђава Сант’Ангело. Добила је име у 6. веку када се Гргуру Великом, у периоду куге, указао анђео како увлачи мач у корице, што је био симбол да се крај пошасти ближи. На врху тврђаве се налази споменик анђела.
Гробница има цилиндрични облик и смештена је на десној обали реке Тибар. Са центром града повезује је Понс Аелиус, данас Анђеоски мост (Понте Сант’ Ангело), познат по барокним статуама анђела који држе увис инструменте Христових страдања.
Гробница је у 8. веку постала папска тврђава. У доба ренесансе коришћена је као затвор, а затим као војна зграда. 1933. године претворена је у музеј.
Тврђава Сант’Ангело је некада била највиша зграда у Риму, а данас се и даље уздиже изнад града са прелепим погледом, те не чуди што спада не само у једну од главних атракција Рима, већ и у најпознатије гробнице на свету.
Наполеонова гробница
Наполеонов гроб је међу првим на листи када се помињу најпознатије гробнице. Чувени француски војсковођа и владар умро је 1821. у изгнанству на британском острву Света Јелена. Његова смрт, баш као и приватни живот, обавијена је велом тајне. Према наводима Наполен је умро од рака желуца. Мада поједини историчари истичу да је постепено трован арсеником.
Прва Наполеонова сахрана је била веома скромна. Покопан је на имању Лонгwоод Хоусе, у својој резиденцији на острву. Године 1840. владар је добио гробницу каква му доликује. И сама церемонија сахране била је величанствена, са бројним посетиоцима, укључујући и краља Филипа.
Наполен данас почива у Дому инвалида. Гробницу је пројектовао најпознатији архитекта тог времена Лудовик Висконти. Састоји се од 5 делова. Први је, заправо, сандук од храста у коме се налази тело. Он је смештен у ковчег од ебоновине, који је пак стављен у оловни. Следи ковчег од махоганија и на крају гвоздени.
Уколико је вашу породицу задесио губитак драге особе погребно предузеће Дрнда Интернационал вам може помоћи у организовању комплетне сахране. Наше погребне услуге обухватају и превоз умрлих из иностранства најсавременијим возилима.