Бања Ковиљаца (планина Гуцево) – Наса званицно најстарија краљевска бања

0
1686

Бања Ковиљача – Краљевска бања

Бања Ковиљача је била лечилиште још у доба Илира, а први писани извори из 1533. године, указују да су људи масовно долазили на њене лековите изворе. Прва зграда за смештај гостију, са десет соба, изграђена је 1858. године, а те године је и званично утврђена „Обавеза лекара да преко лета у Бањи седећи болне надгледати и њима уредно и по правилима лекарским употребљене воде преписивати“.

Положај Бање Ковиљаче

Бања Ковиљача, једна од најлепших и најлековитијих бања Балкана, налази се у западној Србији, у загрљају реке Дрине и шумовите планине Гучево, на надморској висини од 128 м. Окружују је и простране равнице Мачве и Семберије и планине (Борања, Соколске планине, Цер). Налази се у региону Подриња, на који се настављају брдовити Јадар, благо заталасана Поцерина и плодна и заравњена Мачва.

[цаптион ид=“аттацхмент_2825″ алигн=“алигнноне“ wидтх=“1280″] бања-ковиљаца[/caption]

Богати извори сумпоровите воде, лековито блато, повољни климатски услови, као и бројни културно – историјски споменици, неодољив су изазов за развој свих видова туризма.

До Бање Ковиљаче друмски се стиже, из Београда, аутопутем Београд – Рума, а затим регионалним путем Рума – Шабац – Лозница – Бања Ковиљача (145 км), из Новог Сада регионалним путем Нови Сад – Рума – Шабац – Лозница – Бања Ковиљача (143 км). У Бањи Ковиљачи постоји железничка станица на прузи Београд – Мали Зворник, али њом саобраћају само локални возови.

Најближи аеродром је у Београду (135 км).

Гранични прелаз ка Босни и Херцеговини удаљен је 5 км. Бања Ковиљача је одличним друмским везама спојена са Бања Луком и Сарајевом.

Историја Бање Ковиљаче – бања са традицијом

Историјат Бање Ковиљаче је јако богат и датира још из периода Илира, старих Римљана, Турака, па све до данашњих дана. Први писани извори, из 1533. године, указују да народ масовно походи лековите изворе. Прва зграда за смештај гостију, са десет соба, изграђена је 1858. године, а те године је и званично утврђена „ОБАВЕЗА ЛЕКАРА ДА ПРЕКО ЛЕТА У БАЊИ СЕДЕЋИ БОЛНЕ НАДГЛЕДАТИ И ЊИМА УРЕДНО И ПО ПРАВИЛИМА ЛЕКАРСКИМ УПОТРЕБЉЕНЕ ВОДЕ ПРЕПИСИВАТИ“. Та 1858. година се узима за круцијалну годину настанка овог савременог лечилишта са традицијом.

[цаптион ид=“аттацхмент_2835″ алигн=“алигнноне“ wидтх=“1280″] бања-ковиљаца-у-прослости[/caption]

Бања је стављена под заштиту државе 1867. године, за време владавине Михаила Обреновића. Други важан датум у историји Бање Ковиљаче је 1. Август 1898. године, када је Народна Скупштина донела Закон о уступању Бање Ковиљаче народу округа подрињског у експлоатацију и од тада почиње подизање и развој Бање Ковиљаче. Од тада, па све до ИИ светског рата, уз краће прекиде, траје период изградње и пуне афирмације у коме Бања Ковиљача, названа Подрињска лепотица, постаје не само модерно лечилиште, већ и монденско састајалиште које посећују српски великани. Наша установа наставља традицију лечења природним лековитим чиниоцима, термоминералном сумпоровитом водом и пелоидом, али и свим данас познатим модалитетима физикалне медицине и рехабилитације.

У лепотама Бање Ковиљаче, између осталих, уживали су и Доситеј Обрадовић и Вук Караџић, а своје ране у бањи видао је и српски Вожд Карађорђе. На раскошне балове долазио је и Краљ Александар Карађорђевић. Бања Ковиљача постаје бањско лечилиште у време Краља Петра И Карађорђевића који, 1908.год., уз своју резиденцију, подиже савремено сумпорно купатило.

Бања Ковиљача је потпуно изграђена током двадесетих и тридесетих година XX века. Подигнути су луксузни хотели и виле, а лепо је уређен и парк који повезује бањске објекте. Место главне забаве од 1939. године постаје надалеко познат Курсалон који плени својом лепотом, а богат ентеријер у себи још увек носи дух прошлих времена. Прва коцкарница на Балкану отворена је у Курсалону.

Инстаграм: @маја_пиле_травел_јоурнал https://www.instagram.com/maja_pile_t…