Проклетство најпознатијих гробница одувек је будило интересовање не само истраживача, већ и људи широм света.
Приче о проклетствима провлаче се кроз историју још од најранијих дана човечанства. Нису изгубиле смисао ни у модерном добу, што најбоље потврђују народна веровања везана за сахране, као скуп ритуала које људи изводе како би омогућили покојнику миран небески живот и избегли његову срџбу и повратак међу живе.
Иако већина ових легенди делује наивно, проклетство најпознатијих гробница је толико језиво да их многи не сматрају случајношћу.
Тајна Тутанкамона
Када се помиње проклетство најпознатијих гробница, свакако, је прва на листи Тутанкамонова клетва. Гробницу су открили 26. новембра 1922. године у Долини краљева лорд Царнарвон и његов партнер археолог Хоwар Цартер. Састојала се од 4 просторије, а последњу чини место где се налази саркофаг у коју су истраживачи крочили 16. фебруара 1923. године.
Без обзира што млади фараон није оставио значајан траг током своје владавине његова гробница привлачи пажњу јавности. Најпре због нагађања о неразјашњеној смрти, јер је закључено да Тутанкамон није умро природном смрћу. И док су пирамиде биле увелико опљачкане ова гробница је била једина коју током 3 миленијума пљачкаши нису успели да наруше, те изузетно богатства које је у њој пронађено, такође, буди пажњу. Међу њима посебно се издваја маска. Направљена је од чистог злата са полудрагим камењем и тежи чак 24 килограма.
Погребне маске фараона имале су задатак да помогну души да препозна лице у случају физичке штете, али је Тутанкамонова посебно интересантна. Разлог за то лежи у чињеници да постоје наводи да није била направљене за фараона, већ је првобитно намењена прелепој Нефертити.
Ипак, оно што највише интригира јесте прича о проклетству људи коју су у њу крочили. На то указује и натпис изнад саркофага: “Смрт ће снаћи оне који ометају фараонов сан”. Два месеца након отварања гробнице лорд Царнарвон је умро од инфекције коју је изазвао убод комарца. Три дана по његовој смрти амерички археолог Артхур Маце пао је у кому и умро.
Епитолог Георге Голд, који је први прегледао фараонов гроб добио је изненада високу температуру и 12 сати касније је преминуо, док је радиолог Арцхибалд, који је рендгенски прегледао фараоново тело, умро у наредним данима. На списку смртних случајева повезаних са проклетством нашли су се и лордов лични секретар, Јоел Wоод, као још 16 истраживача.
Проклетство најпознатијих гробница краљевске династије
Педесет година након откривања Тутанкамонове гробнице, група археолога је у Кракову отворила гробницу пољског краља Казимира ИВ Јагелона.
Чувени владар Пољске и велики кнез Литваније умро је 7. јуна 1492. године и сахрањен је у Вавелској катедрали. Све до 1973. његова гробница је била нетакнута, да би група истраживача, коначно, добила дозволу да прегледа остатке и открије тајне које је однео у гроб.
Међутим, убрзо је 4 члана тима умрло од инфекције и можданог удара, а у наредним годинама још 11 њих. Због тога је ово откриће добило причу о проклетству, која се показала погрешном. Наиме, утврђено је да је главни кривац отровна печурка која изазива астму и алергију, а код особа са слабим имунитетом може бити фатална.
Проклетство Тамерлана
Татарски емир, Тамерлан остао је упамћен као један од највећих и најсуровијих освајача свих времена. Умро је 1405. године и сахрањен је у маулозеју у Самарканду који красе речи: “Највећи рат ће започети, ако се ова гробница отвори”.
Импресиониран Тамерлановим животом Стаљин је послао експедицију да отвори гробницу, донесе остатке и све забележи камером. Како је неколико дана по завршетку истраживања Хитлер напао тадашњи СССР маулозеј у Самарканду је сврстан у најпознатије гробнице које доносе клетву.
На иницијативу камермана експедиције, Малика Кајумова, научници су новембра 1942. године вратили остатке, сахранивши их по исламски обичајима. Убрзо је руска војска одбранила Стаљинград, што јој је омогућило да однесе победу у Другом светском рату.
Од тада нико се више није усудио да узнемирава Тамерланову гробницу.
Погребно предузеће Дрнда Интернационал има вишегодишње искуство у комплетној организација сахрана, укључујући и превоз преминулих из иностранства.
Стојимо вам на располагању 24 сата дневно, свих 7 дана у недељи.