Зашто баријатријска хирургија постаје једна од назаступљенијих хируршких грана данас
Постоје два основна разлога за експанзивни раст броја хируршких процедура које се раде због патолошке гојазности. Први је наравно пандемија гојазности. Број гојазних особа је у константном порасту, на пример, у појединим деловима САД чак је 30% одраслих особа патолошки гојазно. Такодје у Европи, али и у Србији проценат гојазних особа повећава се из године у годину. Разлози за то су бројни, али генерално се своде на прекомерни унос хране која је богата концентрованим шећерима и мастима, односно недостатак физичке активности. Други разлог је развој минимално инвазивне хирургије. Сада релативно велике захвате можете да радите без великих резова, пацијенти се брзо опорављају и враћају свакодневном животу.
Гојазност није само естетски проблем, иако не занемарујем ни тај аспект. Прекомерно гојазне особе временом почињу да пате од бројних обољења као што су шећерна болест, повишен притисак, проблеми са дисањем и зглобовима. Једноставно равнотежа организма се потпуно поремети.
Болесник долази код Вас први пут и интересује се за хируршко лечење гојазности. Како ћете му приступити, које су то информације за које мислите да су најбитније да пацијент добије
Мишљења сам да болесник од старта програма лечења гојазности мора добити детаљне информације о потенцијалном третману и начину припреме за лечење, али и да мора бити обавештен о могућим раним и касним компликацијама. Ми се трудимо да одржимо такозвани мултидисциплинарни приступ, односно да се у припрему болесника у програму за лечење гојазности укључе лекари различитих специјализација, односно ендокринолози, нутриционисти кардиолози, пулмолози и наравно анестезиолози. Циљ оваквог приступа је да у хируршку интервенцију болесник уђе комплетно испитан, а тиме се и ризик од компликација смањује на минимум. Правилно информисан и припремљен пацијент, наравно уз стручан хируршки рад и прави избор процедуре, гаранција су доброг исхода.
На основу чега бирате врсту интервенције коју ћете применти у лечењу гојазности
Оног момента када завршимо комплетну преоперативну припрему разговарамао са пацијентом. Данас су најзаступљеније две хируршке процедуре.
„Слееве“ гастрецтомиа је најчешћа процедура која се изводи. Овом процедуром желудац се значајно сужава, и пацијент није више у могућности да узима прекомерну количину хране. Процедура је врло ефикасна, како за губитак тежине, тако и за регулацију шећера у крви, рада srcа, плућа, свеопште мобилности организма.
Друга најчешћа процедура је гастрични „бy пасс“ (Роуx-ен-Y гастриц бy пасс). Овом процедуром оставља се само мали почетни део желуца и директно спаја са танким цревом и то на такав начин да се велика дужина танког црева искључи из могућности ресорпције хране. Такође, врло ефикасна процедура која гарантује губитак тежине, и нормализацију шећера.
Конкретно, фактори који нам највише утичу на избор процедуре су присиство рефлукса желудачног садржаја у једњак пре операције, диабетес меллитус, као и степен гојазности. Пацијент добије све потребне информације о обе процедуре, и на крају одлуку доносимо заједно.
Ове операције изводе се лапароскопским путем. То значи да се праве мали резови на трбуху, а операција се изводи посебно дизајнираним инструментима. Опоравак је брз, пацијент може да очекује отпуст из болнице два до три дана након операције.
Да ли постоји нешто друго осим дијете што препоручујете болесницима уместо горе наведених хируршких процедура
Па ту бих пре свега издвојио интрагастрични балон. Пласирање интрагастричног балона изводи се ендоскопским путем, дакле не ради се о операцији. Ту препознајемо две групе болесника. Прва група пацијената су они који су одлучни да им третман балоном буде и дефинитивни третман и који успеју да за тих 6 месеци до годину дана колико балон стоји у желуцу могу да изгубе и до 40 кг. Друга група су пацијенти који су у припреми за баријатријску хирургију али не могу да направе први корак и згубе неопходни проценат тежине који би им омогућио и безбедну баријатријску операцију. Такодје, у ову групу спадају и пацијенти којима је потреба операција кука или srcа, али до исте не могу да дођу због прекомерне гојазности.
Колико је безбедан интрагастрични балон
Ради се о изразито безбедној процедури, наравно, уколико се испуштују све препоруке и балон пласира искусна екипа лекара. Након неколико почетних дана мучнине, пацијенти се постепено навикавају на присуство балона у желуцу, али унос хране је смањен, пражњење желуца успорено. Уз правилну дијету и физичку активност, губитак телесне тежине је загарантован.
Шта бисте за крај поручили људима који имају проблем са прекомерном гојазношћу и који размишљају да се подвргну операцији
Пре свега да траже да буду правилно информисани и да инсистирају на искусном тиму и комплетној и детаљној припреми за операцију. Такође, саветовао бих да не оклевају, јер проблем гојазности неће нестати сам од себе, а са временом води ка озбиљним и животно угрожавајућим обољењима и компликацијама.
Др Огњан Скробиц