Традиционална, етно музика ,,Wорлд Мусиц”

0
2486
etno muzika srbija

Да ли је могуце младима приближити етно музику? Ако бисмо у томе успели бар на тренутак бисмо их вратили у једно Божанско доба , а наши преци би били поносни због тога. То је пут којим идем ја, а верујем и још многи људи и поред нас етномузиколога. Како бисмо Вас увели у причу и цео свет етно музике, свега онога што она обухвата, испред Вас стоји један текст који представља увод целе наше приче. Стога Вам желимо лепо путовање кроз овај чаробан свет!

На нашим просторима је заступљено много жанрова музике, свака нађе свог слушаоца. Веома је битно не заспоставити и не занемарити традиционалну, етничку музику, у свету позната под називом ,,Wорлд Мусиц”, превод овог израза – музика света. Свака држава са собом носи своју традицију, културу па тако и музику по којој је препознатљива.

На нашу велику жалост, млади људи нису  упућени у традиционалну музику. Ону коју су стварали наши преци уз велики труд са инструментима који су им били на располагању. Успевали су да без студија и снимања дођу до изузетно вредних мелодија, песама, у којима су кроз текст говорили о свом животу.

До свих ових информација долазимо захваљујући етномузиколозима, научницима који проучавају културу и чији је фокус истраживања везан за саме процесе музике, тј. како се она манифестује. И како проучавани субјекти носе одређене традиционалне праксе. Тако долазимо до сазнања како су на тежак начин долазили до инструмената, правећи их најчешће од дрвета. У данашњој пракси заступљени су инструменти попут кавала, фруле, двојница, гајди, тамбуре, тапана и других.

На оваквим културним манифестацијама, јавним наступима и посебним приликама, носила се народна ношња. Била је веома битан симбол географског али и етничког идентитета. Заузима истакнуто место у култури и традицији сваког народа. Тако је и дан данас, народна ношња је увек ту где је и неки од облика традиционалне праксе.

У музичким школама у Србији је заступљен одсек традиционалног певања и свирања. На Музичким академијама у Београду и Новом Саду, постоје смерови етномузикологија и етнокореологија. Све више младих људи се опредељује за упис на овај смер, и то је велика нада да ће све оно што је традиционално бити пренето новим генерацијама и неће бити сачувано од заборава.

Пише: Катарина Стевановић