Прекомерна гојазност је све већи проблем људи на светском, глобалном нивоу.
Гојазност се сматра болешћу модерне цивилизације. Томе доприносе нездрави начини исхране, недовољна физичка активност, али и одређени генетски ризици.
Како је узрока прекомерне гојазности заиста много, тиме је теже одредити и начин третирања. Управо из тог разлога би се увек требало посаветовати са нутриционистом или посетити Центар за гојазност. Ни у ком случају ригорозну дијету не би требало кретати на ’’своју руку’’, јер тиме додатно можете нарушити здравствено стање.
Чиме је најчешће узрокована прекомерна гојазност и како се овај проблем санира открива вам Центар за гојазност Структура.
Прекомерна гојазност може бити узрокована хормонским поремећајем или генетским факторима
Као што смо раније и нагласили, прекомерна гојазност може бити узрокована различитим факторима.
Особе које имају много више килограма него што би требало најчешће имају и одређене генетске предиспозиције за настанак гојазности. Уколико у породици постоје гојазне особе, велика је вероватноћа да ће и дете у једном тренутку почети да показује тенденцију ка гомилању килограма.
Осим тога, када се генетски фактори комбинују са хормонским поремећајима, шансе за гојазност се удвостручују. У оваквим ситуацијама неопходна је лекарска подршка на почетку дијете. Наиме, ради се о томе да је у случају хормонских поремећаја, као што је рецимо Хашимото тиреоидитис, неопходно прилагођавање исхране датом проблему. Особе које су гојазне услед хормонских поремећаја ни у ком случају не би требало да држе ригорозне дијете без консултације са лекаром или нутруционистом.
Прекомерна гојазност може настати и као последица психолошких фактора
Психолошки фактори такође играју велику улогу у настанку прекомерне гојазности код одређених особа.
Све чешће се сусрећемо са појмом емоционално преједање или бингинг поремећај. Ови поремећаји најчешће имају психолошку залеђину. Храна често игра велику улогу у животима појединаца са овим поремећајем исхране.
Психолошки проблеми са којима се сусрећемо током живота могу се јавити као последица одређене трауме, као што је губитак члана породице, отказ на послу или депресија. У таквим ситуацијама, појединац се може окренути ка храни, у којој ће пронаћи утеху.
Потискивањем проблема и претераним уношењем хране (најчешће грицкалица, брзе и прерађене хране, празних калорија) проблем се све више продубљује. Тада настаје прекомерна гојазност и појединцу постаје неопходна психолошка подршка у току дијете.
Када је у питању гојазност узрокована психолошким проблемима, начин третирања је далеко компликованији. У таквим ситуацијама може вам бити од користи консултовање са психологом или стручном особом, која ће вам указати на срж проблема.
Нездрава исхрана и мањак активности водећи су узроци гојазности широм света
И поред свих наведених узрока прекомерне гојазности, као водећи се наводе нездрав начин исхране и недовољно физичке активности.
Конзумирање превише прерађене хране, сланих и слатких грицкалица, енергетских и газираних напитака често води у нагомилавање килограма. Када се на то дода мањак физичке активности, гојазност је очекивани исход.
Важност здраве исхране никако се не сме доводити у питање. Свака особа требало би да води рачуна о томе које намирнице конзумира. На свачијем јеловнику и тањиру мора се наћи свеже воће и поврће, препуно богатим нутријентима и влакнима за правилан рад дигестивног тракта. Осим тога, на вашем јеловнику морају се наћи и протеини у виду немасног меса или јаја. Осим тога, не сме се заборавити ни на унос угљених хидрата, неопходних за енергију за обављање свакодневних задатака.
Физичка активност може играти пресудну улогу у губљењу килограма, односно у процесу мршављења сваке индивидуе. Свакодневна, лагана шетња или брзи ход, вожња бицикла или џогинг активности су које би требало уврстити у рутину. Осим што помажу губитку килограма, лагане физичке активности доприносе и свеукупном благостању организма.
Начини третирања прекомерне гојазности зависе од узрока настанка
У зависности од тога због чега је настала гојазност, одлучује се и о начину третирања.
Свака особа је другачија. Према томе, оно што прија вашем организму, не мора пријати и вашем члану породице или пријатељу.
Осмишљавање индивидуалног плана исхране препустите професионалцима, односно нутриционистима. Они ће, узимајући у обзир здравствену анамнезу, саставити најбољи нутритивни план исхране за вас.
Уколико је позадина проблема гојазности психолошке природе, пружиће вам се и адекватна психолошка подршка у току целог процеса мршављења.
Не заборавите – Промена је могућа! Обратите се Центру за гојазност Структура, а ми ћемо вам помоћи на путу до идеалне телесне тежине и здравственог стања!