150 МИНУТА – У свету па и код нас све веће интересовање за оперативни захват смањења зелуца!

0
2384
yutube

 

Операција гојазности у Србији; како направити прави избор?

Осетио сам потребу да напишем чланак, јер када је у питању операција гојазности, једна од најчешћих кључних речи на Гоогле претраживачу је цена операције.

Интересовање за ову операцију, као и број изведехих операција је све већи, јер је постало јасно да је гојазност болест, дефинисана и у Међународној класификацији болести (МКБ) И праћена бројним удруженим болестима и код неоперисаних пацијената значајно умањује квалитет живота и скраћује просечан животни век. Хируршко лечење је тренутно најбоља терапијска опција која омогућава контролу ове болести. Ендоскопске терапијске процедуре су ефикасније од лекова, али доказано мање ефикасне од операције.

Однос трошкова и укупне користи (бенефит) –

Уназад две деценије, број операције урађених у циљу лечења гојазности у свету је повећан 10 пута, а учесталост компликација је, у истом периоду, смањена 100 пута. Данас се у озбиљним центрима који се баве овом врстом хирургије смртност након операције свела на 1 на 1000 оперисаних пацијената и то код пацијената који поред гојазности имају и друга удружена обољења која и иначе угрожавају живот пацијента и представљају додатни озбиљан ризик за операцију.

Међутим, ово је статистика само у случају да операцију ради искусан хирург у озбиљном центру који се бави овом врстом хирургије. Када операцију ради хирург без довољно искуства у хирургији горњег дигестивног тракта и хируршком лечењу гојазности, вероватноћа компликација се повећава и до 20 пута. Онај ко не зна да предупреди и препозна компликацију, не може ни адекватно да је реши. Хирург који се озбиљно бави лечењем гојазности мора да има искуство у дијагностици и лечењу компликација хирургије једњака и желуца, да ради дијагностичку и терапијску ендоскопију, у случају потребе постави стент и лапароскопки или ако је то неопходно отворено реши настали проблем.

Однос трошкова и ефеката

Искусан хирург није недвосмислено онај који се највише рекламира на интернету. Онај који то није, као по правилу, пут до пацијента не тражи кроз искуство и знање, посвећеност и истрајност, већ рекламу и нижу цену операције.

Пре неколико година је на преглед и операцију дошао са оцем млад човек нашег порекла, који живи и ради у иностранству. Дошао је по препоруци, али видно забринут јер „ја не постојим на мапи хирурга који раде операције гојазности у Србији“. То је значило да ме нема на интенету. У његовом систему вредности то што сам пионир те хирургије у Србији и региону, шеф хируршке екипе Центра за лечење гојазности КЦС у Београду, члан радне групе РФЗО за увођење лапароскопске и баријатријске хирургије у РС и члан комитета за комуникацију Међународног удружења за лечење гојазности, члан комитета за едукацију и тренинг Европског удружења ендоскпоских хирурга и председник Удружења ендоскопских хирурга Србије, њему није било релевантно. Али, начин на који пацијенти налазе лекаре се у ери дигиталне револуције мења, а опстају само они који су спремни да се прилагоде промени.

Озбиљна хируршка интервенција мора да се ради у болници која може да пружи логистику свеукупном лечењу, а не само операцији. Компликације су саставни део хируршког рада, треба их препознати и адекватно решити. Безбедност пацијената је у првом плану. Мање улагање у опрему и потрошни материјал, некада може да омогући да цена операције буде мања.

Код гојазних пацијената, компликације које могу да се десе у постоперативном току дијагностикују се скенером (МДЦТ преглед). Радити операцију у болници која нема скенер, није безбедно. Такође, техничко ограничење код највећи број скенера је маса пацијента већа од 200кг, било да због обима струка пацијенти не могу да прођу кроз машину или чешће због тога што је носивост стола апарата ограничена на максимално 200кг. Радити операцију пацијенатима преко 200кг често није технички проблем, али је то неодговорно, јер не постоји могућност да се адекватно прате после учињене операције. Одговорност за здравље и живота пацијената је један од основних исходних циљева система здравствене заштите и сваког пружаоца услуга у систему.

Поред материјалних ресурса, важни су и људски, односно стручни ресурси болнице. Поред хирурга, више категорија лекара и других медицинских радника је укључено у лечење, који су на располагању 24х, 7 дана у недељи, за оперисане пацијенте. Као по правилу гојазни пацијенти, у значајном броју, имају удружена обољења која морају пре операције да буду адекватно сагледана и стабилизована. Поред хируршких компликација, гојазне пацијенте после операције вребају и нехируршке компликације које подједнако представљају изазов и морају се на време дијагностиковати и лечити.

Тип потрошног материјала који се користи у току операције такође детерминише цену, али и безбедност лечења. Потрошни хируршки материјал може бити различитог квалитета. Јефтинији потрошни материјал значајно смањује цену операције, али његова употреба не мора бити у најбољем интересу пацијента.

Припрема за операцију је важна

Пре операција потребна је према од стране интернисте/ендокринолога. У озбиљним кућама које се баве лечењем гојазности припрема се спроводи у специјализованом Центру за лечење гојазности.

Пре операције гојазности, неопходно је урадити ендоскопски преглед једњака, желуца и дванаестопалачног црева (гастроскопија), јер он помаже да одредимо тип планиране операције.

Важно је консултацију хирурга обавити на време, јер се саветује да се пре операције најмање две недеље спроводи специфична дијета која има за циљ смањење величине јетре. Гојазни пацијенти имају масну и волуминозну јетру која технички отежава хируршки рад, а то може да продужи трајање операције и учини је мање безбедном. Смањење величине јетре дијетом технички олакшава извођење операције и чини је безбеднијом, што је у најбољем интересу пацијента.

Улазак лекара на мала врата у лечење гојазности

Гастрични балон је терапијска опција за пацијете са индексом телесне масе испод 35 и није алтернатива за хируршко лечење. Уградња балона у желудац је типичан пример уласка у лечење гојазности на мала врата, лекара који нису обучени да ураде опсежнији захват (операцију) и пруже адекватну терапијску опцију. Један од адута заговарање лечења гојазности балоном је да је то реверзибилна процедура и да је  цена постављаја балон мања од цене операције. Међутим, гојазност је хронична болест, а ефикасност балона у лечењу гојазности је зачајно мања од хирургије.

Уназад неколико година ФДА је издала неколико упозорења о неповољном односу тршкова и ефеката лечења гојазности балоном. И поред тога и у свету и код нас постављање балона у желудац се и даље рекламира  и изводи, како код пацијената којима може бити од користи, тако  и онима којима није намењен и којима не користи.

Ако од целог спектра операција хирург ради само једну операцију, најчешће сужавање желуца, такође је улазак у озбиљно поље хирургије на мала врата. Хирург који ради операцију гојазности, мора да зна да ради и сужавање и бајпас, јер се неке од компликација сужавања желуца решавају бајпасом.

Такође, постоје ситуације у којима сужавање желуца једноставно није добра опција, као што су пацијенти са горушицом или дијафрагмалном тј. желудачном килом. Код тих пацијената сужавање желуца обично погорша горушицу. За њих бајпас преставља процедуру избора којом се решава и гојазност и горушица. Ако хирург нема искуство са бајпасом или га не ради, не може га ни понудити као терапијску опцију.

Избор типа операције у лечењу гојазности не треба да буде искључиво ствар слободног избора пацијента и не доноси се на основу савета са интернета

У свеукупној расподели, најмање трећина пацијената која дође код лекара нема дефинисан став о томе шта је најбоља терапијска опција, већ тражи помоћ у доношењу одлуке од стране лекара коме безусловно верује. Такође, постоји пацијенти који су дошли до лекара са формиралим ставом о томе како би хтели да се лече, а који није у њиховом најбољем интересу. Став се као по правилу формира на основу информација са интернета и у разговору са пацијентима или пријатељима који савете дају без неопходног медицинског знања. Такође, један од важних опредељујућих фактора је и цена лечења. Улога лекара је да пацијента потпуно информише и да му предочи која терапијска опција је у његовом најбојлем интересу.

Треба имати на уму да и у лекарској струци, на доношење важних одлука у лечењу пацијената може постојати не-клинички(медицински) утицај. Лични став лекара формира се на основу медицинских информација којима располаже (које често нису адекватне или савремене), али и сопствених могућности, личног искуства, личног И стручног интереса и других фактора који нису експлицитно повезани са најбољим интересом пацијента.

Двосекли мач јефитнијег лечња у иностранству

Операција гојазности у иностранству веома често подразумева пакет услуга чија је укупна цена конкурентна локалним ценама. Пре одлуке да се упустите у авантуру, распитајте се како се зове хирург који ће Вас оперисати, какве су његове компетенције, знање и искуство. Операцију не ради ни земља, ни болница, већ доктор тј. хирург. Постоје бројна питања, која често остају без одговора. Шта се дешава у случају компликације? Ко је дијагносткује, ко компликацију решава и ко покрива трошкове лечења? Коме се пацијент тачно обраћа у случају проблема и колико је та особа компетентна и у могућности да помогне? Неке од компликација могу бити и животно угрожавајуће.

За један број пацијената, хируршко лечње гојазности покрива РФЗО

РФЗО за један број пацијената обезбеђује средства за операцију гојазности у државним болницама. Нема ни једног здравственог система у свету који може понудити бесплатно хируршко лечење свим гојазним пацијентима. У Републици Србији операције гојазноти се раде у КЦС у Београду, у Новом Сад/Каменици, КЦ Ниш, а постоје најаве да ће се радити и у другим хируршким установама у РС. Ако је цена операције у приватним Установама проблем, боље је помоћ потражити у државним Установама него око цене правити компромис на рачун квалитета и безбедности лечења.

У закључку, операција гојазности је озбиљна хируршка интервенција. Ризик компликација је мали ако операцију ради искусан хирург, који је урадио велики број тих операција, који може да компликацију препозна и да је адекватно. За то су потребне године искуства, али и подршка озбиљног система, тј. болнице кадровски и технички опремљене за ову врсту хирургије.

Немојте да вас у одлуци води само цена.

др. Милош Бјеловић

Посаветујте се са људима који су већ урадили операцију или директно удружењу за превенцију и борбу против гојазности.

http://www.udruzenje.rs

Захваљујемо се овим путем ТВ 1 која је друштвено одговорна и екипи која реализује емисију 150 минута јер медији имају важну улогу у превенцији и борби не само против гојазности већ и осталим придрузеним болестима.

Пратите нас на: хттп://бит.лy/ПРВАсуб 150 МИНУТА – У свету па и код нас све веће интересовање за оперативни захват смањења зелуца! | ПРВА Све епизоде можете да погледате овде: хттп://бит.лy/150минута Посетите наш сајт: http://www.prva.rs/ Лајкујте нас и на Фејсбуку: хттп://бит.лy/ПРВАфб Можете нас пратити и на Инстаграму: хттп://бит.лy/ПРВАиг Можете нас пратити и на Твитеру: хттп://бит.лy/ПРВАтwиттер