Селаковић: Србија и Кина поносне на своје челично пријатељство

0
900
Ministar spoljnih poslova Srbije Nikola Selaković u Guijangu šefom kineske diplomatije Vang Jiem
Министар спољних послова Србије Никола Селаковић изјавио је , након састанка у Гуијангу са шефом кинеске дипломатије Ванг Јием, да ће две земље наставити да раде на унапређењу наших политичких, економских и свих других односа, иако су они у овоме тренутку на највишем нивоу у нашој модерној историји.

[цаптион ид=“аттацхмент_2677″ алигн=“алигнноне“ wидтх=“1440″] Министарство иностраних послова[/caption]

„Ово је била јединствена прилика да разговарамо о постојећим односима Србије и Кине и њиховом будућем унапређењу. Ми смо две земље које имају свеобухватно стратешко партнерство и које су поносне на своје челично пријатељство, обележено најбољим односима наших председника Александра Вучића и Си Ђинпинга. Ти односи су били најбољи окидач развоја наших билатералних односа“, рекао је Селаковић.

Шеф српске дипломатије је рекао да је са кинеским колегом разговарао о сарадњи и узајамној подршци у међународним форумима и организацијама, јер наше земље су потпуно посвећене поштовању међународног правног поретка и Повеље УН.

„Србија је поносна на чињеницу да има подршку НР Кине у вези са питањем Косова и Метохије. Ваша подршка, као и подршка вашег министарства, јесте нешто што доприноси томе да наша тешка позиција буде мање тешка и да се осећамо јаче у борби да се одупремо притисцима по питању КиМ“, изјавио је Селаковић.

[цаптион ид=“аттацхмент_2678″ алигн=“алигнноне“ wидтх=“1455″] Министарство иностраних послова[/caption]

Подсетивши да је од историјске посете председника Си Ђинпинга Србији 2016. године трговинска размена наших земаља је утростручена, а да је српски извоз у Кину увећан за 15 пута, Селаковић је констатовао да су то егзактни и видљиви резултати наше добре политичке и економске сарадње.

„Потпуно смо се сложили по свим питањима о којима смо разговарали и бићемо једни уз друге као и претходних година. Очекујемо наредну историјску посету председника Си Ђинпинга, јер таква је била и његова претходна посета, након које је све кренуло да се развија у добром смеру“, казао је Селаковић.

[цаптион ид=“аттацхмент_2679″ алигн=“алигнноне“ wидтх=“1440″] Министарство иностраних послова[/caption]

Наводећи резултате српско-кинеске сарадње на плану инфраструктуре и гринфилд инвестиција, Селаковић је истакао да је Србија заинтересована за наставак сарадње на тим пољима.

Према речима министра Селаковића, упркос пандемији, није било ниједне кинеске компаније која је обуставила радове у Србији, а сви планови су испуњени, често и пре рока, и то је реткост, не само на Балкану, већ и шире.

„Захваљујем кинеском руководству на дистрибуцији вакцина током епидемије. То је нешто што нећемо заборавити и што ћемо вечно памтити“, рекао је Селаковић.

Поводом великог стогодишњег јубилеја Комунистичке партије Кине, Селаковић је истакао да Кина за свој интензиван развој на свим пољима има да захвали мудрости свог руководства.

„Ово је моја седма посета вашој земљи и био сам сведок промена које се дешавају на месечном нивоу, а то је нешто што је на првом месту резултат мудрости ваших лидера и великог националног пројекта какав је КП Кине. Желим вам срећну годишњицу и желим вам још много стогодишњица. Сигуран сам да ће наша деца бити сведоци нових успеха и да ће бити поносна на дело својих предака“, закључио је Селаковић.

Министар Ванг Ји констатовао је да су кинески и српски народи херојски и народи од интегритета, да су се борили раме уз раме и међусобно подржавили по питању борбе за свој суверенитет и територијални интегритет, а да су данас укрстили руке на путу ка напретку.

[цаптион ид=“аттацхмент_2680″ алигн=“алигнноне“ wидтх=“1440″] Министарство иностраних послова[/caption]

Доказало се да су пријатељство и сарадња Кине и Србије допринели добробити наших народа, међународним односима, те заштити међународне једнакости и правде, казао је шеф кинеске дипломатије, поручивши да постоји обострана жеља за унапређење пријатељства и свеобухватног стратешког партнерства.

Министар Ванг Ји поручио је да ће наше две земље наставити да се подржавају по питањима од заједничког интереса, али и да ће наставити економску сарадњу, сарадњу на пољу образовања, као и на међународном плану, те да ће наставити да буду солидарне у борби против Ковида-19.

Извор: Министарство иностраних послова