Правилна исхрана за време поста је веома важна. Многи људи се у ово време одлучују за посну исхрану и држање Божићног поста.
Ипак, већина не зна како да правилно избалансира унос свих макронутријената – протеина, угљених хидрата и масти. Често се дешава да се протеини не конзумирају у довољној количини, што може имати негативног утицаја на здравље човека.
Пост подразумева исхрану без меса, млека или јаја. Рибу је дозвољено конзумирати, али одређеним данима и у одређеним количинама. Стога, често се заборавља на избалансиран унос протеина и пост неретко прераста у уношење огромних количина угљених хидрата.
Како би се пост издржао до краја, а одржало добро здравствено стање и баланс у организму, неопходно је придржавати се одређених правила исхране. Веома је важно да исхрана и даље буде разноврсна, а не једнолична. Исто тако, мора се водити рачуна о довољном уносу масти биљног порекла, као и здравих угљених хидрата из житарица.
На пост би требало гледати као на савршену прилику да се храните укусно, а здраво и притом ослободите тело нагомиланих токсина.
Како бисте успешно истрајали у намери да постите пред Божић, Центар за гојазност Структура вам даје неколико важних савета о правилној исхрани за време поста.
Правилна исхрана за време поста подразумева умереност
Основно правило поста јесте уздржавање и умереност у храни, али и у свему осталом што радимо.
Као што што бисте то чини и ван поста, тако и током поста морате конзумирати три главна оброка, као и две ужине. На тај начин, иако постите, нећете осећати глад и бићете потпуно сити у сваком тренутку и свакога дана.
Стручњаци препоручују довољан унос поврћа, термички обрађеног, односно куваног и што веће количине свежег поврћа. Исто важи и за воће. Воћне ужине у току дана су веома важне за правилно функционисање пробавног система, али и за јачање имунитета у хладним, зимским данима. Влакна из поврћа и воћа учиниће да будете сити до следећег оброка, без потребе за грицкањем између.
Поједини људи могу на погрешан начин тумачити пост и уносити претеране количине хране у овом периоду. Ово итекако може довести до нагомилавања килограма и проблема прекомерне гојазности. Како се то не би догодило, неопходно је да постоји умереност. Превисок унос калорија из тестенине, кромпира, орашастих плодова и остале посне хране може довести до повећања броја на телесној ваги. На крају поста, уместо да се осећате прочишћено, осећаћете се теже и бићете разочарани. Стога, водите рачуна о намирницама које конзумирате на свакодневном нивоу.
Не заборавите на унос протеина биљног порекла
Највећи изазов поста јесте смањени унос протеина. Под овим мислимо на протеине животињског порекла, као што су месо и јаја.
Као што смо раније и нагласили, рибу је дозвољено и препоручљиво јести у току поста. Ипак, све особе које су постиле и раније знају да се она једе одређеним данима, а то је најчешће два пута недељно. Стога, само унос рибе није довољан за оптималан унос протеина у току једне недеље.
Као најбоља замена за протеине животињског порекла најчешће се наводи соја. Протеини из соје имају много позитивних својстава, као што су снижавање лошег холестерола и побољшавање функције бубрега.
Правилна исхрана за време поста практично је немогућа без адекватног уноса протеина. Протеине можете унети и путем махунарки, као што су пасуљ, сочиво, грашак или леблебије. Нека се и хумус пронађе на вашем јеловнику у току поста.
Не заборавите и на унос орашастих плодова, као што су ораси и семенке. Ораси могу послужити као савршена ужина у поподневним часовима, али се саветује опрез у количини коју уносите. Они садрже висок проценат масти, те не би требало претеривати.
Свеже печурке такође могу бити одлична замена за протеине животињског порекла. Такође их можете конзумирати у маринади, уколико до свежих не можете доћи.
Примери здравих оброка за правилну исхрану током поста
Како бисте боље схватили начин правилне исхране у току поста, Центар за гојазност Структура вам даје неколико примера здравих оброка које можете користити у наредном периоду.
Доручак: Овсене пахуљице са бобичастим воћем и чиа семенкама
Све што је потребно јесте да скувате 4 кашике овсених пахуљица у води.
Када набубре сједините их са шаком бобичастог воћа и једном кашичицом чиа семенки. Доручак је спреман за пет минута, а садржи све неопходно за одличан старт дана!
Ручак: Пуњене тиквице са сојиним љуспицама (за једну особу)
Потопити 2 кашике сојиних љуспица у воду да набубре. Издинстати црни лук на води, а када постане стакласт додати соја љуспице и кашику маслиновог уља. Додати зачине по жељи. Тиквицу очистити и пресећи на пола. У ватростални суд напуните половине тиквице и поклопите кришком парадајза. Долијте мало воде и пеците док не буде готово.
Вечера: Тестенина са сосом од чери парадајза (за једну особу)
Динстајте црни лук на води. Додајте чери парадајз који сте пресекли на половине. Додајте кашику маслиновог уља и зачините са мало соли, бибера и босиљка. Скувајте сирову интегралну тестенину ал денте и сједините са сосом од чери парадајза. Пријатно!
Као што и сами имате прилику да се уверите, исхрана током поста може се одржавати правилно и избалансирано. Важно је да она буде разноврсна, хранљива и укусна! На тај начин постиже се баланс у организму и поспешује имунитет.
За више информација о здравој исхрани у току поста, контактирајте наш Центар за гојазност!
[цаптион ид=“аттацхмент_3254″ алигн=“алигнноне“ wидтх=“346″] www.структура.рс[/caption]
[цаптион ид=“аттацхмент_1377″ алигн=“алигнноне“ wидтх=“447″] www.удрузење.рс[/caption]